Lojistik Reklam
14 Ekim 2011 Murat Topçu

Lojistik Bölümü Bulunan Üniversiteler

Lojistik son dönemlerde popüler bir kavram olarak öne çıksa da aslında insanlık tarihi kadar eski olduğunu anlarız. İlk insanlar avladıkları hayvanları mağaralara taşırken bir lojistik faaliyette bulunuyorlardı.

Günümüzde ise lojistik modern araçlarla taşıma işleminin yapıldığı, raf sistemleri ile donatılmış depolarda ürünlerin depolandığı ve bilgi teknolojileri ile donatılan bir sektör haline gelmiştir.

Lojistik nedir, ne değildir biraz ona değinelim.

Bir malın, ürünün, hizmetin veya bilginin başlangıç noktasından tüketim noktasına kadar müşteri talepleri ve özellikle müşterinin değişen tercihleri göz önünde bulundurularak ileri doğru akışının ve gerektiği durumlarda geri akışının ve bu süreç içinde müşteri memnuniyetini maksimize etmek amacıyla malın depolanmasını, taşımacılığın yapılmasını, gümrüklenmesini, elleçlenmesi, bar-kodlanması ve sigortalanması gibi faaliyetleri içeren ve tüm bunları kontrol eden bir süreçtir.

Herkese göre farklı bir tanımı var fakat sonuç olarak hep aynı noktaya dikkat çekilir. Bana göre en oturmuş tanım bu şekildedir.

Saatler süren bir araştırma ile ülkemizde lojistik bölümü bulunan tüm devlet ve vakıf üniversitelerini bir araya topladım. Merak edenler için sonuçlarımı elde ettiğim bulguları aşağıda paylaşıyorum.

“1999 yılında Türkiye’nin ilk “Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu” ülkemiz açısından son derece önemli olan bir görevi gerçekleştirmek ve ulaştırma ve lojistik sektörüne, ülkenin ulusal ve uluslararası ilişkilerinde etkin rol alabilecek nitelikte, bilgili, yetenekli ve görgülü yönetici adayları yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

2001 yılında Yeditepe Üniversitesi “Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık” bölümünü kurmuştur. Programın amacı; lojistik ve taşımacılık sektörü ile üretici ve ticari işletmelerin lojistik konularının yönetimi için insan gücü yetiştirmektir.

2004 yılında Beykent Üniversitesi “Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık” bölümünü kurmuştur. Bölümün ana hedefi yetenekleri ve bilgisi olan, günümüzün teknolojik ve küresel iş ortamında seçmiş ve seçilmiş oldukları alanlarda başarılı olabilecek karakter sahibi mezunlar yetiştirmek ve aynı zamanda eğitim ve tecrübeyi beraberce vermektir.

2004 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesindeki “Lojistik Yönetimi” bölümü Türkiye`de bu isimle açılan ilk lisans programıdır. Lojistik Lisans Programı ile; lojistiğin tüm fonksiyonlarına hakim, küresel vizyon sahibi uzmanlar yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2005 yılında Okan Üniversitesi Uluslararası Lojistik bölümünü kurmuştur. Lojistik bölümünün amacı; öğrencileri, mesleki donanımlarını teorik ve uygulamalı eğitimle pekiştirerek sektörün ihtiyaç duyduğu uluslararası meslek standartlarına uygun ve nitelikli insan gücü olarak çalışma hayatına kazandırabilmektir.

1999 – 2005 yılları arasında 5 üniversite de lisans olarak okutulan lojistik bölümü, 2005’ten sonra 11 üniversite de daha okutulmaktadır. Önlisans da ise 2005 yılında 8 üniversite de var olan lojistik bölümü 2005’ten sonra 41 üniversitede daha okutulmaktadır.

İlk üniversite bölümünün 1999 yılında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne “ulaştırma ve lojistik” konusunda lisans eğitimi verecek bir Yüksekokul kurulması talebinde bulunması ile açılması “eğitimli insana olan ihtiyacı” gözler önüne sermektedir.
Bu konuda Yeditepe Üniversitesi harekete geçmiş 2001 yılında bu açığı çok iyi görerek “Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık” bölümünü kurmuştur. 3 yıl aradan sonra Beykent Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi 1 yıl sonra da Okan Üniversitesi bünyelerinde Lojistik Bölümleri açmışlardır.

2001 yılından 2004 yılına kadar bu açığı gören pek olmamış sanırsam. Ancak 2005 yılından sonra yeni yeni birçok vakıf üniversitelerinde “lojistik bölümü” açılmıştır. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum 1999 – 2005 yılları arasında tek bir devlet üniversitesinde lojistik bölümü var o da UND’nin talebiyle İstanbul Üniversitesinde açılmıştır. Tam 10 yıl sonra Gaziantep Üniversitesi’nde “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” açılmıştır. Bölüm amacı, İş dünyasının ihtiyaç duyduğu ekonomik faaliyetlerin tamamını net şekilde görebilmeyi sağlayacak teorik ve pratik bilgi birikimine yönelik eğitim vermektir.

Yazımın başında da belirttiğim gibi şu anda önlisans (49) ve lisans (16) olarak toplamda 65 lojistik bölümü bulunmaktadır. 2011 yılından bakıldığında bu sayı oldukça iyi duruyor.

Lisans bölümleri kontenjan sayısı 1089 kişi iken bu bölümlere yerleşen sayısı 672 kişidir. Önlisans da ise kontenjan sayısı 4784 kişi iken bu bölümlere yerleşen sayısı 3710 kişidir. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Lojistik (Açıköğretim) bölümüne yerleşen kişi sayısı 1200’dür. Ek kontenjanlarda boş yerlere kaç kişinin yerleştiğini ancak kayıtlardan sonra öğrenebiliriz.

Lojistik Lisans Bölümleri ve Lojistik Önlisans Bölümlerinin hangi üniversitelerde olduğunu öğrenmek için bağlantıları kullanabilirsiniz. Ayrıca Lojistik Bölümü Web Sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımla,
Murat Topçu

Murat Topçu
Yazar:

Sosyal Medya Danışmanı, Webmaster, Lojistik ve İşletme Mezunu

Lojistik Dünyası Lojistik Dünyası Lojistik Dünyası Lojistik Dünyası
Yazarın Son Yazıları
Lojistik Reklam
Lojistik Bilgi Kaynağınız
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Friendfeed'te Paylaş
Linkedin'de Paylaş
Google'da Paylaş
Delicious'ta Paylaş
Technorati'de Paylaş
Yorumlar:6
Okunma:9.473 Kere okundu

6 Yorum Yapılmış

 1. ÇAĞLA TOGA diyor ki:

  Lojistik’te eğitim şart… Murat’a paylaşımı için teşekkürler.

 2. Çiğdem diyor ki:

  Lojistik hangi üniversitelerde var diye araştıracaktım,sayenizde gerek kalmadı, bilgilendirme için tşkler…

 3. aslı diyor ki:

  uluslararası lojistik ve taşıma bölümünün olduğu devlet üniversiteleri hangileri bilgilendirirseniz sevinirim

 4. mert diyor ki:

  uluslararası lojistik bölümü hangi devlet üniversitelerinde vardır(İstanbul içinde) bilgi verirseniz sevinirim

  • Lojistik Dünyası Lojistik Dünyası diyor ki:

   Mert Merhaba, İstanbul içinde lisans bölümü bulunan üniversiteler; Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi’dir. Ön Lisans Programlarını ise http://www.lojistikbolumu.com sitemizden öğrenebilirsin.

Yorum Yap

Arama
Yukarı Çık
Copyright © 2011 Lojistik Dünyası - Lojistik Bilgi Kaynağınız - LOGIMEX Üyesidir.
Proje ve Tasarım ~ Murat TOPÇU | Her Hakkı Saklıdır. İçeriği Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.